Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Náučný chodník k minerálnemu prameňu Medokýš

 NÁUČNÝ CHODNÍK

 

Projekt Chodník k minerálnemu prameňu koordinovala nezisková organizácia A-projekt od februára 1997 do polovice júna 1998. Pôvodný projekt mal charakter komunitnej spolupráce medzi vlastníkmi pozemkov, samosprávami okolitých obcí, štátnou správou, odbornými štátnymi organizáciami a organizáciami tretieho sektora.

 

     

    • Popisná tabuľa náučného chodníka      • Čistenie náučného chodníka deľmi špeciálnej

                                                                  školy v Liptovskom Jáne


Náučno-interpretačná trasa spájajúca obce Liptovská Porúbka, Liptovský Ján a mesto Liptovský Hrádok bola odovzdaná do užívania verejnosti v júni 1998. Šesť panelov umiestnených na trase chodníka informuje nielen o biodiverzite - druhovej početnosti a rozmanitosti organizmov, ktoré obývajú spoločné územie, ale aj o histórii okolitých obcí, tradičných činnostiach obyvateľov, starostlivosti o lesy.
Počas jedenapolročnej práce sa sformoval päťdesiatčlenný tím dobrovoľníkov - študentov a mladých zamestnancov miestnych firiem, členov urbárskych a poľovníckych spoločenstiev, ochrancov prírody, žiakov. Odpracovali 870 hodín. Vyčistili trasu chodníka, zlepšili jeho bezpečnosť a spevnili kritické časti proti erózii drevenými schodmi a mostíkmi.
Financovanie projektu bolo komplikované. Vôľa realizovať ho pomohla pri získavaní príspevkov a priazne u verejnosti pre túto myšlienku. Pôvodný grant 174 000 Sk od Amerických mierových zborov bol určený na zaplatenie panelov. Vďaka finančným a nefinančným príspevkom z miestnych zdrojov (materiál, náradie, technika, dobrovoľná práca a iné) sa nakoniec zrealizoval projekt v celkovej hodnote 800 000 Sk.

 

 

 


Dielo bolo dokončené. Pred nami stála otázka, ako s ním naložiť. Kto sa bude starať o poškodené panely? Kto na trase chodníka vyzbiera odpadky? Kto bude svojím príkladom vychovávať návštevníkov chráneného územia?
Oslovili nás sami. Učitelia, vychovávatelia a žiaci učilišťa v Liptovskom Jáne. Napísali nám o sebe a ponúkli spoluprácu. Vznikol spoločný projekt Staráme sa o náš chodník, ktorý podporilo Britské veľvyslanectvo v Bratislave z prostriedkov British Know How Fund. Slávnostné odovzdanie Chodníka k minerálnemu prameňu prebehlo 14. mája 1999 na nádvorí internátnej školy v Liptovskom Jáne. Od tohto dňa deti so svojimi vychovávateľmi udržiavajú trasu chodníka. Zverené povinnosti pomohli zvýšiť ich aktivitu, spoločenskú zodpovednosť a schopnosť samostatne sa orientovať v teréne.

 

 

 

Ako jednotlivé  panely vyzerajú si môžte pozrieť na stránkach Národného parku Nízke Tatry.

 


 

LIPTOV REGION CARD

V predaji v Kultúrnom centre Liptovský Ján

AREÁL SLOVENSKÝCH KULTÚRNYCH PAMIATOK

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

webygroup
ÚvodÚvodná stránka